Belerus'da Üniversite Eğitimi

Belerus'da Üniversite Eğitimi

Belerus'da Üniversite Eğitimi

BELARUS' TA DANIŞMANLIĞINI YAPTIĞIMIZ ÜNİVERSİTELER

BELARUS: Doğu Avrupa'da yer alan 10 milyon nüfusu olan, resmi dili halen Rusça olan bir
devlettir. Başkenti Minsk şehridir. Minsk şehri dışndaki kentler Türkiye'ye nazaran çok daha ucuzdur.  Baranoviçi şehri 180 bin nüfusu olan orta ölçekli bir kenttir.

BARANOVİÇİ DEVLET ÜNİVERSİTESİ
3 Aylık Dil Kursu : 1250 USD
6 Aylık Dil Kursu : 1900 USD
9 Aylık Rusça Hazırlık Programı : 3000 USD  

BARANOVİÇİ DEVLET ÜNİVERSİTESİ
2004 yılında Belarus cumhurbaşkanı A.G. Lukaşenko kararıyla kuruldu. Üniversite tam zamanlı eğitiminde mühendislik, yabancı dil, pedagojik, mali ve hukuki, üniversite öncesi eğitim ayrıca uzaktan yazışmalı eğitiminde mühendislik, pedagojik, mali ve hukuki bölümleri vardır.Üniversitede 28 bölümde 339 öğretmen, 5655 öğrenci, 45 bilim adayı vardır.
2005 yılında, üniversitenin bilim adamları, Bilimsel Araştırma Devlet Programı kapsamında projelerin uygulanmasına başlamışlardır. 

Cumhuriyet yarışmasına ilk kez öğrenci araştırma çalışmaları katılmaktadır.
2006’da “Lyakhovichi Devlet Tarım Koleji” eğitim kurumu, ayrı bir yapısal birim olarak üniversiteye bağlandı.Üniversite bilim insanları, Belarus Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı ve Belarus Cumhuriyeti Temel Araştırma Araştırma Vakfı’nın görevleri üzerine projelerin uygulanmasına başlandı.

Yabancı dil fakültesi, seçmeli bir dersi Türkçe olarak başlattı. Öğrenci kültürel ve yaratıcı merkez açıldı.
2007’de Uzaktan Eğitim Merkezi açıktır.İlk dinleyiciler yabancı vatandaşlara yönelik Rus dil dersleri için kabul edildi. Yabancı Diller Fakültesi’nde, ilk kez, Fonun öğretim görevlisi Robert Bosch (Almanya).
Buluş için ilk patent (“Gaz-termal koruyucu kaplamanın öğütülmesi için yöntem” elde edildi. Yazar: MV Neroda).
2009 yılı İleri Çalışmalar ve Yeniden Eğitim Enstitüsü kurulmuştur.İlk bilimsel pedagojik okul üniversitede kuruldu.”Uluslararası üniversitelerarası bilimsel araştırma projesi” “Üniversite bölümlerinin faaliyetlerinin izlenmesine yönelik değişmez bir sistemin geliştirilmesi ve uygulanması” projesi başlatılmıştır.

2012’de üniversite, bilimsel bir kuruluş olarak akredite edilmiştir.Bilimsel ve pratik “Vestnik BarGU” dergisi kuruldu.Türk Dil ve Kültür Merkezi, Belarus Cumhuriyeti’ndeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği himayesinde açıldı.
2016 yılında mühendislik öğrencisi koordinasyon yönetim kurulu başkanlığı lideri olan Roman ŞUHNO 1. Cumhuriyetçi yarışmasında yılın lideri oldu. Pedagoji ve psikoloji öğrencisi olan Darya Yatskevich bilek güreşi şampiyonasında bronz madalya kazandı. Mühendislik öğrencisi Sergey Mazur 54 kg ağırlık kategorisinde Tekvandoda Belarus Cumhuriyeti Open Cup galibi ilan edildi.