Hakkımızda

Hakkımızda

UKRAYNA
Ukrayna Avrupa'nın doğusunda yer alır ve yüzölçümü bakımından Avrupa'nın en büyük ülkesi olmakla beraber Karadeniz'den Türkiye'ye komşu bir devlettir. Ukrayna eski Sovyetler Birliğinin eğitim, endüstri, kültür ve turizm cumhuriyeti idi ve bu özelliklerini korumaktadır.
Başkenti 3 milyon nüfusu olan ülkenin kuzeyinde yer alan Kiev'dir. İkinci büyük şehri 1,5 milyon Harkov'dur. Dnipro, Poltava, Sumy önemli eğitim merkezlerin olduğu şehirlerdir.  
Ukranya Avrupa Birliğine girme aşamasındadır ve Ukrayna pasaportu ile Avrupa'da dolaşmak mümkündür. Uzmanlar 5 yıl içinde tam olarak Avrupa Birliğine girebileceğini öngörmektedirler.

UKRAYNA'DA EĞİTİM
Ukrayna'da eğitim dili çoğunlukla Rusça olmakla beraber İngilizce ve Ukranyaca  eğitim de yapılır. Ruşca 300 milyon insanın konuştuğu İngilizce'den sonra dünya'daki en önemli ve köklü bir dil olduğu gerçektir. Tıp veya hukuk gibi zor bölümlerde İngilizce tercih edilebilinir fakat Rusça'ya göre biraz daha pahalıdır.
YÖK, Ukrayna üniversitelerini tanımakla beraber denklik almak için sınava girmek gerekmektedir. Sınavın zor olmadığı söylenmektedir. YÖK bazı senelerde bazı ünlü Ukrayna üniversitelerine örneğin Kiev Politeknik Üniversitesine 2009 yılında direk sınavsız denklik vermiştir. YÖK' ün web sayfasına girip bilgi almak en iyi yoldur. www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi
Bazı eğitim danışmanlık firmaları,YÖK'ün direkt sınavsız denklik verdiği web sitelerinde yazılmaktadır fakat bu sadece öğrencileri  para kazanma kaynağı olarak gördükleri için yanlış bilgi vermektedirler.  
Tıp, Eczanecilik, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık ve Hukuk gibi bölümlerin dışındaki bölümlerde örneğin Ekonomi, Mühendislik, Psikoloji gibi bölümlerde denkliğin bir önemi yoktur. Çünkü özel sektör, sizin iyi Rusça bilmenizi ve yurtdışı tecrübesine sahip olmanızı değerlendirir. Yabancı dil ve yurdışı tecrübesi ihracat yapan ve turizm sektöründeki firmalar için çok önemlidir. Ukranya veya Rusya'daki üniversitelerden mezun olduktan sonra Türkiye'de çok iyi işler bulabilirsiniz çünkü Türkiye'deki üniversitelerden mezun olanlara göre daha donanımlı olarak iş hayatına başlayabilirsiniz ve Rusça dil bilgisi avantajı ile büyük bir fark atmış olursunuz.
İlk sene Hazırlık Sınıfı ve dil eğitimi verilir. Aslında ilk yıl kayıt olunan üniversitenin seçimi çok önemli degildir çünkü Hazırlık Sınıfı bittikten sonra başka bir şehirde  başka bir üniversiteye kayıt olabilirsiniz. Örneğin Poltava' da Teknik Üniversitede Hazırlık Sınıfı okuduktan sonra, Harkov şehrinde bir üniversite'de Mühendislik veya İktisat Fakültesinde okuyabilirsiniz. Bundan dolayı ufak bir şehirde ilk Hazırlık Sınıfını okumak daha uygundur aynı zamanda daha ekonomiktir.
Ukrayna üniversitelerine kayıt olmanız için Lise mezunu olmanız yeterlidir.

UKRAYNA'DA YAŞAM
Ukrayna Avrupa'nın en ucuz ülkesi olmakla beraber sosyal yaşam oldukça renklidir.
Kiralar fiyatları dairenin merkezi olması, metro'ya yakın olması, şehrin büyüklüğü ve kiralama süresine göre değişmektedir. Örneğin Harkov'da tek odalı, metroya yakın stüdyo daireyi 200 USD kiralamak mümkündür. Gıda ürünleri özellikle et, süt, peynir, kefir gibi ürünler Türkiye'ye göre çok daha ucuzdur. Ulaşım metroda 4 Hryvna ( 0,6 TL ) dir.

ÜNİVERSİTE FİYATLARI ( Lisans)
Fiyatlar okunan bölüme göre değişkenlik göstermektedir.
                                 İngilizce                          Rusça
Mühendislik             2500 USD- üstü             2000 USD- üstü
İktisat ve Soysal       2000 USD- üstü             1500 USD- üstü
Bilimler
HAZIRLIK SINIFI PAKET PROGRAMINA DAHİL OLAN HİZMETLER VE ÜCRETİ
1-Üniversite ile iletişime geçilmesi,vize için gerekli olan davetiyenin getirilmesi ve kargo ücreti
2-Vizenin Konsolusluk'tan alınması
3-Gidilen ülke'de 1 yıllık oturumun alınması (Vizenin uzatılması)
4- Şehrin tanıtılması ( 3 gün boyunca )
5- Sağlık sigortası ile ilgili işlemler
6- GSM hattının alınması
7- 9-10 aylık Hazırlık Eğitimi
8- Üniversite yurdunda konaklamak.
9- Havalimanı karşılama
10-Hazırlık Sınıfı Bitime Sertifikası (Sınavdan başarılı olmak kaydıyla)
ÜCRET : 3000 USD

UKRAYNA'DA DANIŞMANLIĞINI YAPTIĞIMIZ ÜNİVERSİTELER

HARKOV ŞEHRİ
Harkov Devlet Havacılık ve Uzay Üniversitesi
Harkov Devlet Ekonomi Üniversitesi

RUSYA'DA DANIŞMANLIĞINI YAPTIĞIMIZ ÜNİVERSİTELER.

Kursk Devlet Üniversitesi


RUSÇA DİL KURSU 

 Kursk şehrinde bulunan Güneybatı Üniversitesi 6 aylık dil kursu düzenlemektedir. Hafta'da 15 saat eğitim verilir. Son basvuru tarihi 1 Ekim.

ÜCRETİ :1500 USD

KURSK ŞEHRİ 

 Rusya'nın güneybatısında yer alan şehir diğer şehirlere nazaran daha ılıman bir iklime sahip olup Ukrayna sınırındadır.  Hayat diğer şehirlere göre daha ucuzdur. Kiralar merkezde 125 USD – 250 USD arasında degişmektedir. Şehrin nüfusu ilçelerle birlikte 1 milyonu aşmaktadır.

Önemli Not: Ukrayna'da Hazırlık Sınıfını bitirdikten sonra başka bir şehirdeki farklı bir üniversitede Lisans 1.sınıf öğrencisi olarak kayıt yapmak mümkündür. Bundan dolayı ilk yıl okunulan üniversite ve şehir çok önemli değildir. Rusya'daki bir üniversiteden alınan Rusça Hazırlık Sınıfı Bitirme Sertifikası ile Ukrayna'daki bir üniversitede eğitime devam etmek mümkündür.
Talebe dayalı olarak başka şehirlerdeki üniversitelerle danışman iletişime geçebilir.

BELARUS' TA DANIŞMANLIĞINI YAPTIĞIMIZ ÜNİVERSİTELER

BELARUS

 Doğu Avrupa'da yer alan 10 milyon nüfusu olan, resmi dili halen Rusça olan bir
devlettir. Başkenti Minsk şehridir. Minsk şehri dışndaki kentler Türkiye'ye nazaran çok daha ucuzdur.  Baranoviçi şehri 180 bin nüfusu olan orta ölçekli bir kenttir.

BARANOVİÇİ DEVLET ÜNİVERSİTESİ
3 Aylık Dil Kursu : 1250 USD
6 Aylık Dil Kursu : 1900 USD
9 Aylık Rusça Hazırlık Programı : 3000 USD  


Hakkımızda