Ukrayna'da Dil Kursu Hizmeti

Ukrayna'da Dil Kursu Hizmeti

Ukrayna'da Dil Kursu Hizmeti

UKRAYNA
Ukrayna Avrupa'nın doğusunda yer alır ve yüzölçümü bakımından Avrupa'nın en büyük ülkesi olmakla beraber Karadeniz'den Türkiye'ye komşu bir devlettir. Ukrayna eski Sovyetler Birliğinin eğitim, endüstri, kültür ve turizm cumhuriyeti idi ve bu özelliklerini korumaktadır.
Başkenti 3 milyon nüfusu olan ülkenin kuzeyinde yer alan Kiev'dir. İkinci büyük şehri 1,5 milyon Harkov'dur. Dnipro, Poltava, Sumy önemli eğitim merkezlerin olduğu şehirlerdir.  
Ukranya Avrupa Birliğine girme aşamasındadır ve Ukrayna pasaportu ile Avrupa'da dolaşmak mümkündür. Uzmanlar 5 yıl içinde tam olarak Avrupa Birliğine girebileceğini öngörmektedirler.

UKRAYNA'DA EĞİTİM
Ukrayna'da eğitim dili çoğunlukla Rusça olmakla beraber İngilizce ve Ukranyaca  eğitim de yapılır. Ruşca 300 milyon insanın konuştuğu İngilizce'den sonra dünya'daki en önemli ve köklü bir dil olduğu gerçektir. Tıp veya hukuk gibi zor bölümlerde İngilizce tercih edilebilinir fakat Rusça'ya göre biraz daha pahalıdır.

YÖK, Ukrayna üniversitelerini tanımakla beraber denklik almak için sınava girmek gerekmektedir. Sınavın zor olmadığı söylenmektedir. YÖK bazı senelerde bazı ünlü Ukrayna üniversitelerine örneğin Kiev Politeknik Üniversitesine 2009 yılında direk sınavsız denklik vermiştir. YÖK' ün web sayfasına girip bilgi almak en iyi yoldur. www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi
Bazı eğitim danışmanlık firmaları,YÖK'ün direkt sınavsız denklik verdiği web sitelerinde yazılmaktadır fakat bu sadece öğrencileri  para kazanma kaynağı olarak gördükleri için yanlış bilgi vermektedirler.  

Tıp, Eczanecilik, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık ve Hukuk gibi bölümlerin dışındaki bölümlerde örneğin Ekonomi, Mühendislik, Psikoloji gibi bölümlerde denkliğin bir önemi yoktur. Çünkü özel sektör, sizin iyi Rusça bilmenizi ve yurtdışı tecrübesine sahip olmanızı değerlendirir. Yabancı dil ve yurdışı tecrübesi ihracat yapan ve turizm sektöründeki firmalar için çok önemlidir. Ukranya veya Rusya'daki üniversitelerden mezun olduktan sonra Türkiye'de çok iyi işler bulabilirsiniz çünkü Türkiye'deki üniversitelerden mezun olanlara göre daha donanımlı olarak iş hayatına başlayabilirsiniz ve Rusça dil bilgisi avantajı ile büyük bir fark atmış olursunuz.

İlk sene Hazırlık Sınıfı ve dil eğitimi verilir. Aslında ilk yıl kayıt olunan üniversitenin seçimi çok önemli degildir çünkü Hazırlık Sınıfı bittikten sonra başka bir şehirde  başka bir üniversiteye kayıt olabilirsiniz. Örneğin Poltava' da Teknik Üniversitede Hazırlık Sınıfı okuduktan sonra, Harkov şehrinde bir üniversite'de Mühendislik veya İktisat Fakültesinde okuyabilirsiniz. Bundan dolayı ufak bir şehirde ilk Hazırlık Sınıfını okumak daha uygundur aynı zamanda daha ekonomiktir.

Ukrayna üniversitelerine kayıt olmanız için Lise mezunu olmanız yeterlidir.

UKRAYNA'DA YAŞAM
Ukrayna Avrupa'nın en ucuz ülkesi olmakla beraber sosyal yaşam oldukça renklidir.
Kiralar fiyatları dairenin merkezi olması, metro'ya yakın olması, şehrin büyüklüğü ve kiralama süresine göre değişmektedir. Örneğin Harkov'da tek odalı, metroya yakın stüdyo daireyi 200 USD kiralamak mümkündür. Gıda ürünleri özellikle et, süt, peynir, kefir gibi ürünler Türkiye'ye göre çok daha ucuzdur. Ulaşım metroda 4 Hryvna ( 0,6 TL ) dir.